خانه / درباره ما / درباره شبکه تلویزیونی اصلاح

درباره شبکه تلویزیونی اصلاح

هوالله تعالی

إِنْ أُرِیدُ إِلَّا الْإِصْلَاحَ مَا اسْتَطَعْتُ وَمَا تَوْفِیقِی إِلَّا بِاللَّهِ عَلَیْهِ تَوَکَّلْتُ وَإِلَیْهِ أُنِیبُ ﴿هود: ٨٨﴾

شبکه تلویزیونی اصلاح پاسدار ارزشهای اصیل دینی و میهنی!

مقدمه :

     راه های متفاوتی برای پاسداری از حریم حرمتهای دینی و ملی یک ملت وجود دارد و شاید با جرئت بتوان ادعا نمود که امروزه بیشترین موثریت در دفاع از ارزشهای یک ملت و ترویج تفکر سالم و سازنده در میان ابنای جامعه را رسانه های سالم بر عهده دارند؛ همان گونه که در تخریب و تحریف افکار و از میان بردن اخلاق و ایمان جوامع این وسایل نقش فوق العاده یی را تا به حال ایفا کرده اند!

همین دغدغه های ایمانی بود که منجر به راه اندازی رسانه تلویزیونی اصلاح در ولایت هرات گردید و از این که الله متعال به عده یی از بنده گان مخلصش توفیق این خدمت شایسته را عنایت کرد او را هزاران هزار سپاس و امید که ذوالجلال و الاکرام این گام خالصانه را با اخلاص، استقامت و پیشرفت بیشتر همراه گرداند و این خدمت بی ریا را وسیله خیر مزید برای همه انسانها به خصوص امت و ملت رنج کشیده ما قرار بدهد . بمنه و کرمه.

نگاهی به تلویزیون اصلاح

شبکه تلویزیونی اصلاح، شبکه مستقل و هدفمندی است که به تاریخ دهم ماه ثور سال۱۳۹۰ هجری شمسی توسط عده یی از مشتاقان خیر، به منظور ارائه خدمات سالم و موثر رسانه یی برای ملت نجیب افغانستان در ولایت هرات بنیان گذاری شد.

نشرات آزمایشی این شبکه تلویزیونی به تاریخ ۱۰/۵/ ۱۳۹۱ و نشرات رسمی آن به تاریخ ۳/۱۱/۱۳۹۱ در ولایت هرات آغاز گردید.

در حال حاضر روزانه این شبکه به مدت ۱۶ ساعت نشرات دارد که به صورت زنده و ثبتی اجرا شده و تا ساحه ۸۰ کیلومتری شهر هرات و حومه آن را زیر پوشش نشراتی خود قرار میدهد.

این رسانه بفضل الله بزرگ تا ابتدای دومین سالگرد آغاز نشرات رسمی خود توانسته است ۵۵۰ روز با ۸۹۰۰ ساعت نشرات را سپری نماید و بیش از ۱۷۰۰ ساعت برنامه های مختلف را تولید و ۶۰۰ ساعت برنامه زنده داشته باشد.

در پیشبرد مقاصد و تعیین اهداف والای این شبکه، علمای گرامی دین، روشنفکران متعهد مسلمان، متنفذین، اساتید دانشگاه، معلمین بزرگ منش، تاجران و شخصیتها و نهاد های مهم و ارزشمند دینی و اجتماعی این ولا، نقش تعیین کننده دارند.

منابع تمویل شبکه:

شبکه تلویزیونی اصلاح، به وسیله کمکهای برادران و خواهران دین دوست و خیر اندیش ولایت هرات، با هزینه تقریبی ۱۳۳۴۲۰ دالر و ۸۶۱۰۶۰ افغانی به مرحله بهره برداری رسید و در حال حاضر نیز قسمت اعظم مصارف روزانه و ماهانه این شبکه از طریق کمکها، صدقات و تبرعات مستمر و مقطعی مردمی و قسمتی کم از طریق اعلانات تجارتی تامین میگردد.

ترکیب اداری شبکه

شبکه تلویزیونی اصلاح دارای ترکیب اداری زیر است:

ریاست شبکه، مدیر مسئول، مدیریت نشرات، مدیریت تخنیک، مدیریت اداری، مدیریت مالی، مدیریت برنامه ها، خانه فرهنگ، مدیریت خدمات اجتماعی و مدیریت خبر.

گفتنی است که کار کرد های عمومی شبکه زیر نظر هیأت مشورتی یی انجام مییابد که مرکب از چندین تن از علمای برجسته دینی و اساتید میباشد.

محتوای برنامه ها:

برنامه ریزان و مشاوران علمی و فرهنگی تلویزیون اصلاح در حال حاضر برنامه های مختلفی را از طریق این شبکه تلویزیونی برای مردم ولایت هرات تقدیم میدارند از جمله :

الف: برنامه های زنده:

۱ ـ طلوع ماه: برنامه اجتماعی و متنوعی است که هفته چهار شب به صورت زنده روی مسایل مختلف اجتماعی و فرهنگی می پردازد. گفتنی است هفته ی یک برنامه را به صورت مستقل و جداگانه خواهران به پیش برده و در آن به موضوعات مختلف و قضایای زن در اسلام و جامعه می پردازند.

۲ـ بازتاب: که در آن به تحلیل موضوعات داغ سیاسی و اجتماعی روز با اشتراک کارشناسان پرداخته میشود.

 1. ترتیل: برنامه ایست که به گونه ای زنده هفته یکمرتبه به آموزش روخوانی و تجوید قرآن کریم پرداخته و با تماس مستقیم و تلاوت بیننده گان به رفع مشکلات تلاوت مخاطبین می پردازد.
 2. آینده سازان: برنامه زنده ای یک مرتبه در هفته است که با حضور کارشناسان امور معارف، به قضایای داغ معارف و تعلیم و تربیه می پردازد.

ب: برنامه های ثبتی:

۱ـ اخبار: مجموعه های منظم خبری است که همه روزه تازه ترین و مهمترین خبرهای کشور و جهان و به خصوص قضایای جهان اسلام را به مخاطبین شبکه میرساند.

۲ـ منبر هفتم : که خطبه های جمعه منتخبِ علمای شهر و کشور را هفته وار به سمع و نظر مردم میرساند.

۳ـ امت رحمت: از طریق این برنامه هفته وار افراد فقیر و بی بضاعت جامعه شناسایی شده و برای حل مشکلات شان به مردم معرفی میشوند که تا به حال بیش از ۲۵۰ فامیل، مورد شناسایی و معرفی قرار گرفته اند و به فضل الهی از جانب مردم مورد معاونت و مساعدت اسلامی و انسانی قرار گرفته و تاحدی از مشکلات شان کاسته شده است. از طریق این برنامه به کمک افراد خیر جامعه تا کنون بیش از یک ملیون افغانی پول نقد، ۸ و نیم تن مواد خوراکه، ۵۰۰ جوره لباس، ۱۵۰۰ جوره کفش، یک تن مواد سوختی برای مستحقین توزیع شده است.

۴ـ چشم انداز هفت: این برنامه به تحلیل و بررسی مهمترین رویدادها و قضایای جاری هفته می پردازد و سایت ها و مطبوعات کشور را نیز مرور می کند.

۵- پیام رحمت: برنامه پیام رحمت طوری که از آن نام آن پیداست، پیامهای رحمت للعالمین صلی الله علیه وسلم را برای امت محمدی به شیوه رسا از حنجره علمای برازنده دینی میرساند تا مردم از طریق آشنایی و اقتدا به اسوه حسنه انسانیت سعادت دنیا و آخرت را برای خویش کمایی نمایند.

 1. اعجاز علمی قرآن کریم: این برنامه علمی درصدد آشنا ساختن مسلمانان با شیوه های علمی مباحث کلام بینظیر رب العالمین است و از طریق این برنامه گوشه های پنهان، از اعجاز علمی قرآن مجید توسط متخصصان برجسته دین برای مردم آشکار میگردد.
 2. راز موفقیت: برنامه راز موفقیت با گفتگوهای ویژه با شخصیت های علمی، فکری، ادبی، سیاسی، ورزشی و… مخاطبین را با انگیزه ها، عوامل و راز و رمز موفقیت شخصیت های موفق آشنا می سازد.
 3. حافظان وحی: به معرفی قاریان برتر و حافظان کلام پروردگار می پردازد تا هم زمینه آشنایی و معرفی این افراد وارسته را مهیا ساخته و هم انگیزه و تشویقی باشد برای مشتاقین کلام رب العالمین.
 4. بوی خوش روستا: به ولسوالی ها و دهات رفته و با مردم خونگرم و مهربان قریه ها مصاحبه ها و گزارش هایی را تهیه و به معرفی آداب، فرهنگ و فعالیت های مثبت روستا می پردازد.

۱۰ ـ سریالهای تلویزیونی: سریالهای تلویزیونی شبکه اصلاح با دقت خاص بعد از بازنگریهای لازم توسط کارشناسان متخصص، به منظور سرگرمی و عبرت اندوزی تقدیم بیننده گان این شبکه میگردد که تا به حال سریالهای چون عمرفاروق رضی الله عنه، حسنین، ابن سینا، صلاح الدین ایوبی، حلالم کن ، مردان آنجلس، زکریای رازی، زیتون سرخ و … به دست نشر سپرده شده است.

۱۱ ـ گل های بهشتی: این برنامه برای کودکان و نوجوانان عزیز تدارک شده و در محتوای آن کارتونی، انیمشن و میان برنامه جذاب کودکانه همه روزه از طریق شبکه اصلاح نشر میشود.

۱۲ـ در سایه های قرآن کریم: این برنامه در صدد است تا از طریق نشر تفسیر کامل قرآن مجید مردم را با مفاهیم والا و انسان ساز قرآنی آشنا ساخته و قرآن کریم را به شکل زنده در سطح جامعه به گردش در آورد و به اخلاق مردم را از طریق این برنامه رنگ قرآنی بخشد.

۱۳ـ پنجره اصلاح: در این برنامه قسمتهای مهم از خطابه های علما به صورت گلچین شده، به بیننده گان تلویزیون اصلاح تقدیم میشود.

 1. گزارش های ویژه و تحقیقی، مستندهای حیات وحش، سیاسی و دینی، اجتماعی، علمی، لحظات تفریحی و فیلم های کمدی برای تنوع

 

برنامه های قدیمی تر:

 1. در مسیر اصلاح: که خطوط اصلی فکر و دعوت اسلامی را تبلیغ میکند.
 2. محک: مسابقه دینی اجتماعی برای آگاه کردن نسل جوان به مسائل اسلامی و علمی و اجتماعی.
 3. صبح به خیر هرات: که همه روزه صبح به صورت زنده به مسائل مختلف اجتماعی ، ولایتی و ملی با عناوین متعدد میپردازد.
 4. انوار احکام: برنامه ی زنده که هفته وار از طریق تلویزیون اصلاح نشر شده و در آن از علمای کارشناس دعوت به عمل می آید تا به صورت مستقیم به پرسشهای فقهی و اجتماعی مردم پاسخ ارائه بدارند.
 5. خانواده سبز: برنامه خانواده گی است که راهکارهای سازنده را برای رفع مشکلات خانواده ها با ارائه مشاوره های دلسوزانه و عالمانه علما و کارشناسان جید به صورت زنده هفته وار ارائه میدارد و خانواده های محترم با تماس مستقیم تلیفونی در آن اشتراک میکنند و پاسخ سوالات خود را از کارشناسان دریافت میدارند.
 6. شفا: این برنامه در قسمت رفع مشکلات صحی شهروندان طراحی شده و به صورت زنده هفته وار از طریق شبکه اصلاح به نشر میرسد و مردم سوالهای صحی خود را از داکتران حاضر در استودیو به صورت مستقیم میپرسند و از مشاوره دکتوران مستفید میگردند.
 7. ورزش و زنده گی: برنامه ایست که به تحلیل قضایای ورزشی، اخبار و رویدادهای ورزشی، معرفی چهره های برتر ورزشی، و ورزش صبحگاهی می پردازد.
 8. ریحان: برنامه ای است که توسط خواهران و معمولا برای خواهران هفته وار برنامه های آموزنده را تقدیم میکند.
 9. برنامه ی علمی، تربیتی برای جوانان با چاشنی تفریحی

فعالیتهای فرهنگی، هنری و اجتماعی :

شبکه تلویزیونی اصلاح در طی مدت کمی که از آغاز نشرات رسمی آن میگذرد، تا به حال ۸۹۰۰ ساعت برنامه سالم و آموزنده را که بازتاب دهنده کمیتی وسیع از فعالیتهای انجام یافته فرهنگی ولایت هرات، سخنرانیهای علما، صحبتهای متخصصان، وغیره موارد میباشد، در قالب برنامه ها و گزارشهای دینی و فرهنگی و اجتماعی و … تقدیم شهروندان هرات نموده است.

و همچنین در بخش فعالیتهای هنری تمثیلهای هنریی که توسط خانه فرهنگ و هنر اسلامی شبکه تلویزیونی اصلاح و توسط هنرمندان جوان و متعهد این شبکه تهیه میشود، به منظور آشنایی مردم با آموزه های وحیانی و ترویج مکارم اخلاقی، تصفیه اخلاق و تصحیح ناهنجاریهای رفتاری جامعه راه اندازی شده است.

و نیز توسط این بخش به منظور تعمیم ارزشهای زنده گی ساز اسلامی، محافل شادی شهروندان ما نیز با ارائه برنامه های سالم و متنوع از طریق خانه فرهنگ و هنر اسلامی شبکه گرداننده گی میشود.

و نیز این بخش تا به حال چندین سروده جدید را در استودیوی شبکه تولید و تعدادی از سروده ها و نشیدهای خارجی را به زبان دری ترجمه و برای بیننده گان محترم نشر نموده است.

قابل ذکر است که بخش خدمات اجتماعی شبکه تلویزیون اصلاح نیز از طریق جذب تبرعات و صدقات و زکاتها و کمکهای مردمی، به صورت نقدی و جنسی، تا به حال به صدها خانواده بی بضاعت و مستحق در فصلهای مختلف سال امداد رسانی کرده است.

دورنما:

دست اندرکاران این شبکه بر آنند تا به یاری الله متعال و همکاری مردم بادیانت افغانستان مخصوصا اهالی شریف ولایت هرات، بتوانند خدمات این شبکه اسلامی و ملی را به صورت گسترده تر و با کیفیتی عالی تر در آینده گسترش بخشیده و روزی به صورت افغانستان شمول و حتی در هیات شبکه جهانی، نشرات مثمر آن را به سرتاسر جهان برسانند و از این طریق هم دین خود را در برابر ملت خود به انجام رسانند و هم در رسانیدن پیام حق و حقیقت برای سایر مردم جهان نقش سزاوار خود را ادا نمایند .

مشکلات

عرصه کار رسانه بسیار وسیع و فراخ است، به هر اندازه که ما بتوانیم امکانات مادی و معنوی خود را در این مسیر به کار اندازیم به همان پیمانه دست آورد بهتر و بیشتر نصیب ما خواهد شد.

نبی اکرم صلی الله علیه وسلم میفرمایند: ( الله متعال دوست دارد که وقتی یکی از شما کاری را اجرا میکند آن را در نهایت محکمی به انجام رساند.)

ما معترفیم که تا به حال نتوانسته ایم بدان مرحله خویشتن برسانیم و کاری درخور و چنان که باید شایسته را تقدیم ملت رنج کشیده خود سازیم.

در این راه نیاز به صرف امکانات بیشتر است که متاسفانه در اختیار نداشتیم و تا فی الحال با حد اقل امکانات و در حد رفع نیازمندیهای بسیار عاجل توانسته ایم گام برداریم!

نبود مکان دایم برای شبکه، نبود فرستنده ی جانبی، کمبود کدرهای متخصص و وجوه تامین مصارف برنامه های بهتر از جمله مشکلاتی است که پیشرفت کار این شبکه اسلامی و ملی را با کندی و موانع عدیده ای همراه کرده است.

راه کار:

مساعدتها و همکاریهای مادی و معنوی همه ابنای با ایمان و با شرف جامعه اسلامی ما، میتواند برای پیشرفت بهتر کار نقش حیاتی و سرنوشت ساز داشته باشد.

به عنوان ادای دَین و رسالت اسلامی و ملی، از تک تک ابنای جامعه شرافتنمد خود، انتظار داریم که شبکه اصلاح خود، خانواده و جامعه خویش را در برابر چالشهای سخت امروزین، تنها نگذارند و با احساس مسئولیت ایمانی و وجدانی در برابر آن، خود را در جریان کار و مشکلات شبکه قرار داده و با احوالگیری از کیفیت اداره و پیشرفت امور و در حد توان سهم گیری در رفع معضلات موجود، خویشتن را در این کار خیر و حیاتی سهیم سازند.

التماس دعا

منتظر پیشنهاد ها و انتقادات سازنده شما هستیم.

درباره نذیر احمد موحد

فارغ التحصیل انجینیری، هرات، افغانستان از سال 1393 بعنوان مدیر مالی و اداری شبکه تلویزیونی اصلاح ایفای وظیفه نموده و همزمان ریاست شرکت ساختمانی و راه‌سازی موج سازندگی را بر عهده دارم.

دوباره امتحان کنید!

درباره شبکه تلویزویونی اصلاح

هوالله تعالي إِنْ أُرِيدُ إِلَّا الْإِصْلَاحَ مَا اسْتَطَعْتُ وَمَا تَوْفِيقِي إِلَّا بِاللَّهِ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَإِلَيْهِ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *